Zevkli Mücadeleler

İzmir analizlerime geçmeden Cuma İstanbul programı ile bir kaç şey söylemek istiyorum. İlk olarak altılı ganyanın ikinci ayağında Özcan Yıldırım'ın yarışı birinci olmak için değil Lily Of The Valley'i katletmek için koştuğunu düşünüyorum. Bir atı kendine rakip olarak seçebilir ve onu marke edebilirsin ancak o marken hem sana hem rakibine zarar vererek seni de birincilikten ediyorsa bunun adı rakibe göre koşmak değil düpedüz rakibinin birinciliğini elinden almaya çalışmaktır. Gelin yarışı birlikte izleyelim. Sadece imleci takip edin.

Lily Of The Valley sprintine belirli zamanda başlayan bir kısrak. Özcan Yıldırım bu kısrağın dışına çıkmasına bir türlü izin vermezken hem kendi atının birincilik şansını sıfıra indiriyor hem de Lily Of The Valley'in ivmesini bozarak sprintini oturtamamasını sağlıyor. Özcan Yıldırım atını çok rahat şekilde açığa alabilir ve sprintine başlayabilirdi ama bunu yapmıyor. (Tekrardan ivmelenmesini hesaba katarsak nereden baksak 1,5-2 saniyelik büyük bir kayıp söz konusu.) Lily Of The Valley tekrardan ivmelenmek zorunda kalarak sprintini yetiştiremiyor, Özcan Yıldırım'ın atı ise haliyle birincilik mücadelesine giremiyor. Lily Of The Valley bu tarz grupları yarın da koşsalar, bugün bir kez daha koşsalar sırtına alacak bir kısraktır. Yeter ki önü kesilmesin, bu tarz etik olmayan hareketler yapılmasın. Her şey ortada, göz var nizam var. 

Altılı ganyanın üçüncü ayağı ise ayrı bir komediydi. 1000'i 1.08 geçilen yarışta Akın Sözen hariç hiç kimse ön gruba doldurmuyor. Her yarışını ön grup içerisinde yapan Yegane starttan 6 boy geç çıkıyor ve grubun en gerisinde kalırken mükemmel sprintiyle tabelaya giriyor, stilleri gereği önde koşturulması gereken Holy Rock, Fate ve geçmiş dönemde ön grup içerisinde koşan Princess Funda'nın enselerine basılıyor. Golden Step bu durumda 1400 metre yarışı yaparak çok kolay birinciliğe uzanıyor. Yahu arkadaş siz yarışa başlarken beyinlerinizi jokey odasında mı bırakıyorsunuz? 1900 metrede 1000'i 1.08 geçmek demek çoğu Arap atı yarışından daha ağır tempoda koşmak demektir sizler Arap yarışlarında da at binen ve Arap atı ile İngiliz atının farkını bilmek zorunda olan sporcularsınız. Senin geride bekleyerek düzlük sprintiyle birinciliğe uzanamayacağın ortada...Peki ne yapmaya çalışıyorsunuz? Bir tek Akın Sözen bu durumun farkına vararak atını öne getiriyor ancak onun da atının kapasitesi sınırlı olduğundan yarışı bırakmak zorunda kalıyor. Güler Sultan gibi vasatın çok altında bir tay bile bu tempolardan yararlanarak üçüncü olabiliyorsa ben sadece pes diyorum, başka bir şey demiyorum. 

Yeterli teşviğini yapamayan Atakankaya'nın jokeyi Ö.K'ya bir şey demek istemiyorum. Artık ona ne desek boş, ne yapsak boş. Hakaret etsek de sövsek de tek tek açıklasak da yanlışlarını hiçbir işe yaramıyor. 

İzmir'de güzel bir program var. Analizlerim şu şekildedir;

1.AYAK

Şimdiye kadar gösterdikleri performanslar ile Olivium, Snoozy Times, Aiswaria, İdilim ve Danehill's Girl gruptan ayrılan isimler. Aiswaria bir müddettir koşmuyor ve eksik hazırlıklarla bu yarışa girecek. Dolayısı ile şans verme ihtimalim yok. İdilim ise son iki koşusunda çok kötü performans ortaya koymuştu. Galoplarında form durumunun stabil kaldığı belli oluyor. Onu da eliyorum. Kalan safkanlardan herhangi bir ayıklama yapmak çok istemiyorum. Kısa mesafeli sürat yarışında bir adet ön grup (Olivium), bir adet orta grup (Snoozy Times) bir adet de geri sprinteri (Danehills's Girl) değerlendirmeye alarak üç safkanla burayı kapatıyorum.

2.AYAK

Son koşusunda 6 kg.'lık sıklet farkıyla 1900 metrede Paris Dakar'a yarışı veren Exclusive Son bana göre mil yarışlarını çok daha iyi yapıyor. Uzayan metrelerde ise mesafeyi kısaltmayı çok iyi başardığından zaman zaman ters sonuçlara imza atabiliyor. Temposunun üzerine kolay kolay çıkartılmayan yapısı ile Black Eye Brow ve Royalsea'nin arkasında sabırlı bir bekleme yaparak sonlardaki etkili ataklarıyla birinciliğe uzanabilir.

Son 1700 metrelik yarışında pek varlık gösteremezken bunun sebebini özellikle son viraj ve son 200 arasındaki mesafede bütün gücünü kullanması olarak yorumladığım King Peace, 300 metre kısalan mesafede uygun rakiplerle start alacak olup birincilik şansını çokça gördüğüm bir diğer isimdir. Kuvvetli sprinterlerden Mister Ramis, Melek Sultan, Paris Dakar, Sarı Fırtına ve ön grupta birbirlerini kollayarak yürümeleri halinde Black Eye Brow ile Royalsea ikilisi değerlendirmeye almak istediğim diğer safkanlardır. 

3.AYAK

Koşuda üzerinde durmak istediğim tay Haberdar'dır. Yiğit Kız ve Burkal gibi isimlerin anne kardeşi olan Özgünbal'ın yavrusu Haberdar; Özhaber, Çırağan, Aytencik gibi isimlerde karşımıza çıkan Haberbatur x Özgün eşleşmesinin ürünü. İki kaliteli aygırın birbirleriyle olan uyumlarını özellikle Özhaber'den biliyoruz. 9 tane çalışmasının 1 tanesi 1000 galobu olarak yapan tayın dereceleri pek şaşalı olmasa da çim pistte çok daha iyi koşabilecek pedigrisi ve Nuri Şölen'in adeta bu tayla kamp yapması çoğu vasıfsız kan hatlarına mensup rakipleri karşısında yarış hayatının ilk koşusunu kazanması için yeterli etkenlerdir. Ancak şunu da belirtmek istiyorum Haberbatur x Özgün çaprazına sahip taylar şimdiye kadar Maiden'dan şıp diye çıkamadılar ve koşmayı öğrenmeleri bir hayli zaman aldı. (Çırağan hariç.) Bu sebepten dolayı Haberdar'ın yanına bir kaç rakip daha önermek istiyorum.

Çok cazip bir isim olan Orfekaya'ya değinmek istiyorum. Annesi Orfe, başarılı aygır Nevzatbey, Orçun, Karabedir gibi isimlerin anneden kardeşidir. Baba tarafından erken gelişim gösteren Eğrice hattına mensup olan tay bu koşuya çok hazırlıksız şekilde katılacak. Hele ki 1000 galobunu geçtim 800 işi bile olmadan yarış hayatına başlaması büyük bir dezavantaj gibi dursa da geçtiğimiz yıllarda bu tarz galoplarla İzmir'de koşu kazanan sayısız tay vardı. Bu sebepten dolayı gruptaki nadir kaliteli kan hattına sahip olan Orfekaya'ya bir çarpı atmanızı tavsiye ederim.

Bu üç taydan sonra ise hazırlıkları ve yeterli nefesleri ile Dosi, Tokuçlu Kız ve Klementin'in değerlendirmeye alınmasını tavsiye ediyorum.

4.AYAK

Business Man isimli tay yarış hayatının ilk koşusunda startla birlikte liderliği almış ve 1200 metre kum pistte Eagle Lady, Bakugan, Temelhan gibi tayların önünde birinciliğe uzanmayı başarmıştı. Bir sonraki koşusunda ise çim pistte mücadele eden tay ön tarafa fazlaca girmemiş ve son düzlükte birincilik mücadelesine girerken çok ciddi bir faul yiyerek ivmelenmesi durdurulmuş tekrardan ivmelenerek 50 metrelik mesafede ancak altıncılığı koparabilmişti. İsterseniz bu yarışı bir izleyelim. (İmlecin gösterdiği yeşil formalı tay.)

O gün için birinci olan Adıgüzel bildiğiniz üzere favorimdi ki Sensible, Simetri, Ösem, Asafhan, The Company gibi isimlere karşı tecrübesiz oluşu yaşadığı şanssızlıkla birleşmesine rağmen bana göre çok iyi bir performansa imza atmıştı. Bugüne bakacak olursak 49.5 kg. gibi çok uygun bir sıkletle yarışacak, bir kez daha çok daha iyi koşacağı çim pistte çıkıyor ve en önemlisi de yarışta oluşacak tempolar kesinlikle lehine gelişecek. Grupta Merihcan ve Roketatar dışında ön gruba gelecek herhangi bir isim bulunmuyor. Bu isimler de ayaklarına çabuk taylar değiller ki yarış hayatının ilk koşusundaki taktikle koşmasını beklediğim Business Man kendi tempolarını rakiplerine kabul ettirecek gibi gözüküyor. Önüne herhangi bir at alsa bile ön gruptan çok uzaklaşmayacak olan tay uygun sıkleti ile yine düzlük üzerinde avantajı alırken, Asafhan, Royalbike ve Adıgüzel gibi taylara karşı sıkletini de kullanarak etkili düzlük sprintiyle sonuca gidebilecek gibi gözüküyor. İki ihtimalde de birinciliğe uzanacağını düşündüğüm Business Man benim programdaki ilk banko adayımdır.

5.AYAK

İlk kez çim piste çıkacak olsa da bu pistle çok iyi bir uyum sağlamasını beklediğim Aktaş, son sert gruptaki beşinciliğini oldukça beğendiğim, bugün için sıklet fazlalığı olsa da mesafenin uzaması avantajıyla da Phosphoros, bu kez dili bağlanarak koşacak olan Perfect Fit, yine mesafe uzadıkça çok daha iyi koşmasını daha doğrusu yapısına yatkın tempo yarışlarını yapmasını beklediğim Amato Mertan ile grubun çime yatkın tayları Büyük Rüzgar ve Big Father ikilisi değerlendirmeye alacağım isimlerdir. Hatta mesafe kendisine uzun gelebilecek olsa da bu kez dil bağı ile farklı sonuç alabilecek olan Dream Saver, çim pistte yatkın kan hattıyla, yine benzer şeyler düşündüğüm Ceyhun Dayım ile Derbentli de sırf dışarıda kalmamları adına değerlendirmeme gireceklerdir. Kısacası koşan bütün tayların şanslı olduklarını ancak Aktaş, Phosphoros, Perfect Fit, Amato Mertan, Büyük Rüzgar ve Big Father'ı bir adım önde olduklarını düşünüyorum.

6.AYAK

Şahoğlu'nun ikinci olduğu son koşusunda Tulyakızım ön tarafta pek rahat kalmasa da temposunun üzerine çıkmamış ve rakiplerini kendi tempolarında koşmaya mahkum etmişti. Son düzlük itibariyle de ikincil sprintini zamanında atarken iç kulvarda boşlukta kalan Şahoğlu'nun bütün atakları bu ismi ekarte etmeye yetmemişti. O yarışta Şahoğlu'nun boşlukta kalmasının yanında binicisi Fatih Vurucu'nun garip hareketleri de sonuca doğrudan etki etmişti. İsterseniz koşuyu tekrardan hatırlayalım.

Bir önceki koşusunda kendisine ters 1900 metrede Orkunbey, Yurtkan gibi kendisinden yaşça büyük rakiplerinin arkasındaki üçüncülüğü de oldukça tatminkar olan Şahoğlu bu kez ciddi anlamda uygun rakiplerle karşılaşacak. Yücel Çılgın imzalı şık galobuyla oldukça formda olduğu belli oluyor. Rakiplerine tek tek baktığımda kendisini geçebilecek herhangi bir isim bulamadım. Bu durumda da günün ikinci banko adayı olarak sizlere önermekten başka çarem yok.

Mevzu Ganyan


Diğer Yorumları:
TUTAN TAHMİNLER: 1 Şubat Adana - Mevzu Ganyan - 964 TL
30 Ocak İzmir - Engin Öztürk - 335 TL
28 Ocak Bursa - Uğur Asar - 2.554 TL
3 Ocak Bursa - Uğur Asar - 676 TL
25 Aralık İstanbul - Mevzu Ganyan - 346 TL
20 Aralık Adana - Mevzu Ganyan - 2.018 TL
17 Aralık Adana - Uğur Asar - 402 TL
14 Aralık İzmir - Engin Öztürk - 643 TL
8 Aralık İzmir - Mevzu Ganyan - 1.934 TL
20 Kasım İzmir - Engin Öztürk - 1.685 TL
11 Kasım Ankara - Uğur Asar - 1800 TL
9 Ekim İzmir - Engin Öztürk - 4.214 TL
27 Eylül Ankara - Mevzu Ganyan - 6,125 TL
16 Ağustos Ankara - Uğur Asar - 223 TL
12 Ağustos Ankara - Timekeeper - 535 TL
11 Ağustos Bursa - Uğur Asar - 694 TL
1 Ağustos Bursa - Uğur Asar - 629 TL
19 Temmuz İzmir - Mevzu Ganyan - 987 TL
11 Temmuz İstanbul - Mevzu Ganyan - 437 TL
30 Haziran Bursa - Uğur Asar - 817 TL
20 Haziran Bursa - Uğur Asar - 596 TL
18 Haziran İstanbul - Mevzu Ganyan - 845 TL
14 Haziran Ankara - Uğur Asar - 2.729 TL
14 Haziran İzmir - Mevzu Ganyan - 3.294 TL
9 Haziran Bursa - Uğur Asar - 2.762 TL
2 Haziran Bursa - Uğur Asar - 755,60 TL
8 Mayıs Ankara - Uğur Asar - 364 TL
8 Mayıs Ankara - Engin Öztürk - 364 TL
30 Nisan İstanbul - Mevzu Ganyan - 272 TL
7 Nisan Bursa - Uğur Asar - 368 TL
5 Nisan İzmir - Mevzu Ganyan - 16.752 TL
18 Mart Kocaeli - Uğur Asar - 287 TL
12 Mart İstanbul - Mevzu Ganyan - 244,56 TL
25 Şubat Kocaeli - Uğur Asar - 459 TL
15 Şubat Adana - Engin Öztürk - 437 TL
7 Şubat Bursa - Uğur Asar - 425 TL
5 Şubat Bursa - Uğur Asar - 4.662 TL
5 Şubat İstanbul - Mevzu Ganyan - 345 TL
1 Şubat Adana - Engin Öztürk - 456 TL
20 Aralık Bursa - Uğur Asar - 3.438 TL
15 Aralık İzmir - Mevzu Ganyan - 869,49 TL
3 Aralık Adana - Uğur Asar - 2.982 TL
5 Ekim Ankara - Engin Öztürk - 206 TL
5 Ekim Ankara - Mevzu Ganyan - 206 TL
5 Ekim İzmir - Engin Öztürk - 1.394 TL
1 Ekim Ankara - Engin Öztürk - 514 TL
27 Eylül Bursa - Uğur Asar - 365 TL
24 Eylül Adana - Mevzu Ganyan - 949 TL
17 Eylül Ankara - Engin Öztürk - 200 TL
13 Eylül Bursa - Uğur Asar - 457,87 TL
31 Ağustos Ankara - Mevzu Ganyan - 2.070 TL
26 Ağustos Bursa - Uğur Asar - 430 TL
10 Ağustos Ankara - Uğur Asar - 295 TL
27 Temmuz Ankara - Mevzu Ganyan - 360 TL
17 Haziran Bursa - Uğur Asar - 245 TL
25 Mayıs Ankara - Mevzu Ganyan - 431 TL
4 Mayıs Ankara - Mevzu Ganyan - 615,98 TL
2 Mayıs Ankara - Mevzu Ganyan - 1.336 TL
16 Nisan Ankara - Mevzu Ganyan - 583,78 TL
24 Mart Adana - Timekeeper - 510 TL
3 Mart İzmir - Uğur Asar - 338,50 TL
16 Şubat İstanbul - Mevzu Ganyan - 636,71 TL
9 Şubat İstanbul - Mevzu Ganyan - 437 TL
4 Ocak Bursa - Uğur Asar - 337,41 TL
2 Ocak İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.065,41 TL
23 Aralık İzmir - By_Nalkapon - 296 TL
22 Aralık İstanbul - Uğur Asar - 385 TL
13 Kasım Adana - Uğur Asar - 420 TL
23 Ekim Ankara - Timekeeper - 1,508 TL TL
14 Ekim İstanbul - Uğur Asar - 570 TL
12 Ekim İstanbul - Timekeeper - 1,826.93 TL
28 Eylül Bursa - Uğur Asar - 5.437 TL
27 Eylül İzmir - Timekeeper - 4,177 TL
18 Eylül Ankara - Timekeeper - 10.980 TL
9 Eylül İstanbul - Emre Demir - 312 TL
8 Eylül İzmir - Mevzu Ganyan - 861 TL
8 Eylül İzmir - By_Nalkapon - 861 TL
22 Temmuz Charles Town - Hasan Ali Keskin - 330 TL
22 Temmuz İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.062,44 TL
12 Temmuz Ankara - Emre Demir - 418 TL
6 Temmuz Bursa - Uğur Asar - 1.437,93 TL
27 Haziran İstanbul - Emre Demir - 2.343,50 TL
24 Haziran İstanbul - Hasan Ali Keskin - 1,607 TL
21 Haziran Ankara - Emre Demir - 591 TL
1 Haziran İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.790 TL
7 Nisan Ankara - Cengiz Gürbüz - 861 TL
3 Nisan Ankara - By_Nalkapon - 1.750,24 TL
1 Nisan İzmir - By_Nalkapon - 539,50 TL
28 Mart Adana - Hasan Ali Keskin - 897 TL
25 Mart İzmir - Hasan Ali Keskin - 1.462,18 TL
14 Mart İstanbul - Mevzu Ganyan - 230 TL
8 Mart Şanlıurfa - Cengiz Gürbüz - 35.134,65 TL
2 Mart Bursa - Hasan Ali Keskin - 1.248,77 TL
2 Mart İzmir - Hasan Ali Keskin - 411 TL
21 Şubat Greyville - Hasan Ali Keskin - 6.963 TL
4 Şubat Adana - By_Nalkapon - 552 TL
29 Ocak İzmir - By_Nalkapon - 297 TL
29 Ocak İzmir - Hasan Ali Keskin - 297 TL
28 Ocak Adana - Mevzu Ganyan - 1.671,37 TL
27 Ocak Bursa - Cengiz Gürbüz - 413 TL
27 Ocak Bursa - Hasan Ali Keskin - 413 TL
26 Ocak İzmir - Mevzu Ganyan - 798,97 TL
20 Ocak Bursa - Uğur Asar - 354 TL
20 Ocak Bursa - Hasan Ali Keskin - 354 TL
19 Ocak İzmir - By_Nalkapon - 898,89 TL
18 Ocak Adana - By_Nalkapon - 238 TL
14 Ocak İstanbul - Cengiz Gürbüz - 286 TL
14 Ocak İstanbul - Arda Koçaş - 286 TL
14 Ocak Adana - Mevzu Ganyan - 775 TL
13 Ocak Bursa - Hasan Ali Keskin - 934 TL
6 Ocak Bursa - Uğur Asar - 316 TL
2 Ocak Urfa - Cengiz Gürbüz - 1.977,54 TL
31 Aralık İstanbul - Arda Koçaş - 502 TL
11 Aralık İzmir - Prince Of Eulleup - 693,46 TL
10 Aralık İstanbul - Arda Koçaş - 1.088,94 TL
15 Kasım Adana - Hasan Ali Keskin - 519,57 TL
9 Kasım İstanbul - By_Nalkapon - 222 TL
2 Kasım İstanbul - Arda Koçaş - 278,57 TL
28 Ekim Bursa - Uğur Asar - 572,55 TL
28 Ekim İstanbul - Arda Koçaş - 1.268,16 TL
26 Ekim İstanbul - Mevzu Ganyan - 424,94 TL
11 Ekim Ankara - Mevzu Ganyan - 3.895,44 TL
2 Ekim İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.152,52 TL
23 Eylül İstanbul - Mevzu Ganyan - 355,96 TL
21 Ağustos İstanbul - Uğur Asar - 781,29 TL
20 Ağustos Ankara - Uğur Asar - 4,111 TL
18 Ağustos Ankara - Mevzu Ganyan - 289,64 TL
30 Temmuz Ankara - Uğur Asar - 358 TL
29 Temmuz İstanbul - Uğur Asar - 200 TL
27 Temmuz İstanbul - Arda Koçaş - 119,65 TL
22 Temmuz İstanbul - Uğur Asar - 151,82 TL
15 Temmuz İstanbul - Mevzu Ganyan - 302 TL
3 Haziran İstanbul - Mevzu Ganyan - 323 TL
25 Mayıs İstanbul - Uğur Asar - 2.481,28 TL
11 Mayıs İstanbul - Arda Koçaş - 1.273 TL
8 Mayıs İstanbul - Mevzu Ganyan - 2.421,00 TL

Copyright © 2015 galopturk.com. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. galopturk.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. galopturk.com'da yeralan haberler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haberlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.