porno izle sohbet tubidy tubidy

Zevkli Mücadeleler

İzmir analizlerime geçmeden Cuma İstanbul programı ile bir kaç şey söylemek istiyorum. İlk olarak altılı ganyanın ikinci ayağında Özcan Yıldırım'ın yarışı birinci olmak için değil Lily Of The Valley'i katletmek için koştuğunu düşünüyorum. Bir atı kendine rakip olarak seçebilir ve onu marke edebilirsin ancak o marken hem sana hem rakibine zarar vererek seni de birincilikten ediyorsa bunun adı rakibe göre koşmak değil düpedüz rakibinin birinciliğini elinden almaya çalışmaktır. Gelin yarışı birlikte izleyelim. Sadece imleci takip edin.

Lily Of The Valley sprintine belirli zamanda başlayan bir kısrak. Özcan Yıldırım bu kısrağın dışına çıkmasına bir türlü izin vermezken hem kendi atının birincilik şansını sıfıra indiriyor hem de Lily Of The Valley'in ivmesini bozarak sprintini oturtamamasını sağlıyor. Özcan Yıldırım atını çok rahat şekilde açığa alabilir ve sprintine başlayabilirdi ama bunu yapmıyor. (Tekrardan ivmelenmesini hesaba katarsak nereden baksak 1,5-2 saniyelik büyük bir kayıp söz konusu.) Lily Of The Valley tekrardan ivmelenmek zorunda kalarak sprintini yetiştiremiyor, Özcan Yıldırım'ın atı ise haliyle birincilik mücadelesine giremiyor. Lily Of The Valley bu tarz grupları yarın da koşsalar, bugün bir kez daha koşsalar sırtına alacak bir kısraktır. Yeter ki önü kesilmesin, bu tarz etik olmayan hareketler yapılmasın. Her şey ortada, göz var nizam var. 

Altılı ganyanın üçüncü ayağı ise ayrı bir komediydi. 1000'i 1.08 geçilen yarışta Akın Sözen hariç hiç kimse ön gruba doldurmuyor. Her yarışını ön grup içerisinde yapan Yegane starttan 6 boy geç çıkıyor ve grubun en gerisinde kalırken mükemmel sprintiyle tabelaya giriyor, stilleri gereği önde koşturulması gereken Holy Rock, Fate ve geçmiş dönemde ön grup içerisinde koşan Princess Funda'nın enselerine basılıyor. Golden Step bu durumda 1400 metre yarışı yaparak çok kolay birinciliğe uzanıyor. Yahu arkadaş siz yarışa başlarken beyinlerinizi jokey odasında mı bırakıyorsunuz? 1900 metrede 1000'i 1.08 geçmek demek çoğu Arap atı yarışından daha ağır tempoda koşmak demektir sizler Arap yarışlarında da at binen ve Arap atı ile İngiliz atının farkını bilmek zorunda olan sporcularsınız. Senin geride bekleyerek düzlük sprintiyle birinciliğe uzanamayacağın ortada...Peki ne yapmaya çalışıyorsunuz? Bir tek Akın Sözen bu durumun farkına vararak atını öne getiriyor ancak onun da atının kapasitesi sınırlı olduğundan yarışı bırakmak zorunda kalıyor. Güler Sultan gibi vasatın çok altında bir tay bile bu tempolardan yararlanarak üçüncü olabiliyorsa ben sadece pes diyorum, başka bir şey demiyorum. 

Yeterli teşviğini yapamayan Atakankaya'nın jokeyi Ö.K'ya bir şey demek istemiyorum. Artık ona ne desek boş, ne yapsak boş. Hakaret etsek de sövsek de tek tek açıklasak da yanlışlarını hiçbir işe yaramıyor. 

İzmir'de güzel bir program var. Analizlerim şu şekildedir;

1.AYAK

Şimdiye kadar gösterdikleri performanslar ile Olivium, Snoozy Times, Aiswaria, İdilim ve Danehill's Girl gruptan ayrılan isimler. Aiswaria bir müddettir koşmuyor ve eksik hazırlıklarla bu yarışa girecek. Dolayısı ile şans verme ihtimalim yok. İdilim ise son iki koşusunda çok kötü performans ortaya koymuştu. Galoplarında form durumunun stabil kaldığı belli oluyor. Onu da eliyorum. Kalan safkanlardan herhangi bir ayıklama yapmak çok istemiyorum. Kısa mesafeli sürat yarışında bir adet ön grup (Olivium), bir adet orta grup (Snoozy Times) bir adet de geri sprinteri (Danehills's Girl) değerlendirmeye alarak üç safkanla burayı kapatıyorum.

2.AYAK

Son koşusunda 6 kg.'lık sıklet farkıyla 1900 metrede Paris Dakar'a yarışı veren Exclusive Son bana göre mil yarışlarını çok daha iyi yapıyor. Uzayan metrelerde ise mesafeyi kısaltmayı çok iyi başardığından zaman zaman ters sonuçlara imza atabiliyor. Temposunun üzerine kolay kolay çıkartılmayan yapısı ile Black Eye Brow ve Royalsea'nin arkasında sabırlı bir bekleme yaparak sonlardaki etkili ataklarıyla birinciliğe uzanabilir.

Son 1700 metrelik yarışında pek varlık gösteremezken bunun sebebini özellikle son viraj ve son 200 arasındaki mesafede bütün gücünü kullanması olarak yorumladığım King Peace, 300 metre kısalan mesafede uygun rakiplerle start alacak olup birincilik şansını çokça gördüğüm bir diğer isimdir. Kuvvetli sprinterlerden Mister Ramis, Melek Sultan, Paris Dakar, Sarı Fırtına ve ön grupta birbirlerini kollayarak yürümeleri halinde Black Eye Brow ile Royalsea ikilisi değerlendirmeye almak istediğim diğer safkanlardır. 

3.AYAK

Koşuda üzerinde durmak istediğim tay Haberdar'dır. Yiğit Kız ve Burkal gibi isimlerin anne kardeşi olan Özgünbal'ın yavrusu Haberdar; Özhaber, Çırağan, Aytencik gibi isimlerde karşımıza çıkan Haberbatur x Özgün eşleşmesinin ürünü. İki kaliteli aygırın birbirleriyle olan uyumlarını özellikle Özhaber'den biliyoruz. 9 tane çalışmasının 1 tanesi 1000 galobu olarak yapan tayın dereceleri pek şaşalı olmasa da çim pistte çok daha iyi koşabilecek pedigrisi ve Nuri Şölen'in adeta bu tayla kamp yapması çoğu vasıfsız kan hatlarına mensup rakipleri karşısında yarış hayatının ilk koşusunu kazanması için yeterli etkenlerdir. Ancak şunu da belirtmek istiyorum Haberbatur x Özgün çaprazına sahip taylar şimdiye kadar Maiden'dan şıp diye çıkamadılar ve koşmayı öğrenmeleri bir hayli zaman aldı. (Çırağan hariç.) Bu sebepten dolayı Haberdar'ın yanına bir kaç rakip daha önermek istiyorum.

Çok cazip bir isim olan Orfekaya'ya değinmek istiyorum. Annesi Orfe, başarılı aygır Nevzatbey, Orçun, Karabedir gibi isimlerin anneden kardeşidir. Baba tarafından erken gelişim gösteren Eğrice hattına mensup olan tay bu koşuya çok hazırlıksız şekilde katılacak. Hele ki 1000 galobunu geçtim 800 işi bile olmadan yarış hayatına başlaması büyük bir dezavantaj gibi dursa da geçtiğimiz yıllarda bu tarz galoplarla İzmir'de koşu kazanan sayısız tay vardı. Bu sebepten dolayı gruptaki nadir kaliteli kan hattına sahip olan Orfekaya'ya bir çarpı atmanızı tavsiye ederim.

Bu üç taydan sonra ise hazırlıkları ve yeterli nefesleri ile Dosi, Tokuçlu Kız ve Klementin'in değerlendirmeye alınmasını tavsiye ediyorum.

4.AYAK

Business Man isimli tay yarış hayatının ilk koşusunda startla birlikte liderliği almış ve 1200 metre kum pistte Eagle Lady, Bakugan, Temelhan gibi tayların önünde birinciliğe uzanmayı başarmıştı. Bir sonraki koşusunda ise çim pistte mücadele eden tay ön tarafa fazlaca girmemiş ve son düzlükte birincilik mücadelesine girerken çok ciddi bir faul yiyerek ivmelenmesi durdurulmuş tekrardan ivmelenerek 50 metrelik mesafede ancak altıncılığı koparabilmişti. İsterseniz bu yarışı bir izleyelim. (İmlecin gösterdiği yeşil formalı tay.)

O gün için birinci olan Adıgüzel bildiğiniz üzere favorimdi ki Sensible, Simetri, Ösem, Asafhan, The Company gibi isimlere karşı tecrübesiz oluşu yaşadığı şanssızlıkla birleşmesine rağmen bana göre çok iyi bir performansa imza atmıştı. Bugüne bakacak olursak 49.5 kg. gibi çok uygun bir sıkletle yarışacak, bir kez daha çok daha iyi koşacağı çim pistte çıkıyor ve en önemlisi de yarışta oluşacak tempolar kesinlikle lehine gelişecek. Grupta Merihcan ve Roketatar dışında ön gruba gelecek herhangi bir isim bulunmuyor. Bu isimler de ayaklarına çabuk taylar değiller ki yarış hayatının ilk koşusundaki taktikle koşmasını beklediğim Business Man kendi tempolarını rakiplerine kabul ettirecek gibi gözüküyor. Önüne herhangi bir at alsa bile ön gruptan çok uzaklaşmayacak olan tay uygun sıkleti ile yine düzlük üzerinde avantajı alırken, Asafhan, Royalbike ve Adıgüzel gibi taylara karşı sıkletini de kullanarak etkili düzlük sprintiyle sonuca gidebilecek gibi gözüküyor. İki ihtimalde de birinciliğe uzanacağını düşündüğüm Business Man benim programdaki ilk banko adayımdır.

5.AYAK

İlk kez çim piste çıkacak olsa da bu pistle çok iyi bir uyum sağlamasını beklediğim Aktaş, son sert gruptaki beşinciliğini oldukça beğendiğim, bugün için sıklet fazlalığı olsa da mesafenin uzaması avantajıyla da Phosphoros, bu kez dili bağlanarak koşacak olan Perfect Fit, yine mesafe uzadıkça çok daha iyi koşmasını daha doğrusu yapısına yatkın tempo yarışlarını yapmasını beklediğim Amato Mertan ile grubun çime yatkın tayları Büyük Rüzgar ve Big Father ikilisi değerlendirmeye alacağım isimlerdir. Hatta mesafe kendisine uzun gelebilecek olsa da bu kez dil bağı ile farklı sonuç alabilecek olan Dream Saver, çim pistte yatkın kan hattıyla, yine benzer şeyler düşündüğüm Ceyhun Dayım ile Derbentli de sırf dışarıda kalmamları adına değerlendirmeme gireceklerdir. Kısacası koşan bütün tayların şanslı olduklarını ancak Aktaş, Phosphoros, Perfect Fit, Amato Mertan, Büyük Rüzgar ve Big Father'ı bir adım önde olduklarını düşünüyorum.

6.AYAK

Şahoğlu'nun ikinci olduğu son koşusunda Tulyakızım ön tarafta pek rahat kalmasa da temposunun üzerine çıkmamış ve rakiplerini kendi tempolarında koşmaya mahkum etmişti. Son düzlük itibariyle de ikincil sprintini zamanında atarken iç kulvarda boşlukta kalan Şahoğlu'nun bütün atakları bu ismi ekarte etmeye yetmemişti. O yarışta Şahoğlu'nun boşlukta kalmasının yanında binicisi Fatih Vurucu'nun garip hareketleri de sonuca doğrudan etki etmişti. İsterseniz koşuyu tekrardan hatırlayalım.

Bir önceki koşusunda kendisine ters 1900 metrede Orkunbey, Yurtkan gibi kendisinden yaşça büyük rakiplerinin arkasındaki üçüncülüğü de oldukça tatminkar olan Şahoğlu bu kez ciddi anlamda uygun rakiplerle karşılaşacak. Yücel Çılgın imzalı şık galobuyla oldukça formda olduğu belli oluyor. Rakiplerine tek tek baktığımda kendisini geçebilecek herhangi bir isim bulamadım. Bu durumda da günün ikinci banko adayı olarak sizlere önermekten başka çarem yok.

Mevzu Ganyan


Diğer Yorumları:

Copyright © 2016 galopturk.com. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. galopturk.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. galopturk.com'da yeralan haberler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haberlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.