Rıdvan Dilmen yetiştirici olsa
Ankara koşularla şenlendi
LION HEART'in testisi bulundu
Bold Pilot geçilecek miydi
Kaderini bekleyen taylar

Kayseri'de atçılık günü

Nurettin Şen ve Pan River'a büyük ilgi. Kayseri'ye hipodrom yapılacak mı?

“At Yarışlarının Toplum Üzerindeki Siyasi, Ekonomik ve Kültürel Etkileri” konulu panelin ikinci ayağı, Kayseri Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile Türkiye Jokey Kulübünün işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Öğrenci, öğretim görevlisi ve Kayseri halkı ile yazılı ve görsel medyanın büyük ilgi gösterdiği çalışma, tarihte M.Ö.800’lü yıllardan beri bilenen en yaygın spor dallarından biri olan atçılık ve yarış sektörünü, farklı boyutlarla ele alarak dinleyicilerin ilgisine sundu. Sektörün bilinmeyenlerinin tartışıldığı panel, Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Behçet Homurlu ’nun açılış konuşması ile start aldı. İki farklı canlının bir arada yapabildiği tek spor dalı olan atçılık ve yarış sektörü, mesleklerinde etkin ve uzman kişi ile sanatçı ve yazar gözüyle masaya yatırıldı.

Kırsal kesimde istihdam yaratma kabiliyeti yüksek olan sektörün tartışıldığı panelde; ilk konuşmayı “At Yarışlarının Toplum Üzerindeki Bilimsel Etkilerini” anlatan Kayseri Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfur BEKYÜREK yaptı. Ardından sırasıyla “At Yarışlarının Ekonomik Boyutunu ve Ekonomiye Katkılarını ” verdiği örneklerle Cüneyt ÇALICIOĞLU, “Sanatçı Gözüyle Atçılık ve At Yarışlarını” tiyatrocu Cengiz KÜÇÜKAYVAZ, “Atçılığın Dünyada ve Türkiye’deki Yeri, Atçılıkta Eğitim ve Öğretim” başlığıyla TJK Asli Üyesi ve Amatör Biniciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selman TAŞBEK, “Bir Meslek Olarak Jokeyliği” Jokey Nurettin ŞEN ve son olarak Gazeteci-Yazar Osman TANBURACI “Medya Gözüyle Yarış Sektörü” başlığıyla görüşlerini dile getirdi.

Panelin sonunda Erciyes Üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrencileri, panele konuşmacı olarak katılan atçılık ve yarış sektörü ile medya ve sanat camiasının önde gelen isimlerine sorularını ilettiler. Plaket takdiminin hemen ardından Cengiz Küçükayvaz Tiyatrosu'nun sergilediği ''Kaç Baba Kaç'' adlı oyun gösterimiyle program son buldu. 

Nurettin Şen ve Pan River'a büyük ilgi

Erciyes Üniversitesi öğrencileri, panel öncesinde ve sonrasında Kayserili jokey Nurettin Şen'i adeta sevgi çemberine aldı. Panelde yaptığı konuşmada, jokeylik mesleğinin zorluklarından bahseden Nurettin Şen, memleketinde kendisine gösterilen bu ilgiden son derece memnun olduğunu belirtti. Panelde, Kayseri'de yetiştirilen Pan River'ın 2008 Gazi şampiyonluğu ve Dubai'deki başarıları gündeme geldi. Pan River ve salonda bulunan sahibi Nevzat Seyok da bu başarılardan dolayı alkışkandı. 

Kayseri'ye hipodrom olur mu?

Paneldeki konuşmaların ardından Kayseri'nin at yetiştiriciliğinde köklü bir geçmişinin olduğu ortaya çıkması üzerine, TJK yönetiminin Kayseri'de bir hipodrom yapılması konusundaki görüşü soruldu. TJK Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Cüneyt Çalıcıoğlu bu soruyu "Şu an sekiz hipodrom var. Aday adayı olan şehir ise Antalya. Ama orası ile ilgili de somut bir şeyler yok elimizde. Halihazırda Kayseri'ye hipodrom yapılması için herhangi bir projemiz yok" şeklinde cevapladı. (galopturk.com)

GALOPTURK'TE 2010

11 Ocak W.Hampton Metin Erkuş 453 TL

14 Ocak İzmir B.Alperenoğlu 1584 TL

15 Ocak İzmir Ayhan Aziz 156 TL

19 Ocak Adana Hasan Dolmaz 168 TL

19 Ocak Adana Ayhan Aziz 168 TL

21 Ocak W.Hampton Metin Erkuş 1277 TL

23 Ocak İstanbul Erdinç Aktaş 162 TL

27 Ocak İstanbul Saruhan Kızıltaş 143 TL

27 Ocak İstanbul B.Alperenoğlu 143 TL

27 Ocak İstanbul Erdinç Aktaş 143 TL

2 Şubat Adana Saruhan Kızıltaş 5918 TL

4 Şubat İzmir B.Alperenoğlu 1310 TL

7 Şubat İzmir Hakan Dilmen 424 TL

17 Şubat Adana B.Alperenoğlu 2863 TL

23 Şubat Adana Hakan Dilmen 149 TL

2 Mart Adana Saruhan Kızıltaş 549 TL

6 Mart Adana B.Alperenoğlu 42.364 TL

23 Mart Adana Saruhan Kızıltaş 540 TL

31 Mart İstanbul Saruhan Kızıltaş 139 TL

1 Nisan İzmir Hakan Dilmen 126 TL

1 Nisan İzmir Saruhan Kızıltaş 126 TL

14 Nisan Newmarket Metin Erkuş 792 TL

19 Nisan Bursa Saruhan Kızıltaş 759 TL

20 Nisan Ankara Ayhan Aziz 130 TL

25 Nisan Philadelphia Metin Erkuş 189 TL

27 Nisan Ankara Saruhan Kızıltaş 2109 TL

Koşu Sonuçları

Son 5 Yorum

1 nasılsın erdinç kardes dün yine beşte kaldı... - bekir
2 hasan bey sana geçen bır yorum yazmıştım sen... - bekir
3 tebrikler saruhan kardeşim... - ZEKİ ESER
4 Sevgili Saruhan Bey gerçekten farklı tarzınız... - Menderes Güzelyurt
5 geçen 3 atta fikrethanı vermiyordunuz ben... - Numan Cem Karaca

Copyright © 2009 galopturk.com. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. galopturk.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. galopturk.com'da yeralan haberler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haberlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.