Rıdvan Dilmen yetiştirici olsa
Haftaya psikolojik bakış
Bold Pilot geçilecek miydi
Kaderini bekleyen taylar

Tescilli şampiyon

Kadınlararası At Binme Yarışı’nda şampiyon oldu. Hedefi jokey olmak

Bingöl Dağları’nın gölgesinde, doğunun makus talihini yenmiş bir köy. Zira ne kuma var ne berdel; ne ağa zulmü var ne koca dayağı. 7’den 70’e kadar köyün tüm kadınları at biniyor ve at üstünde hissettikleri tek ortak duygu özgürlük. Muş ve Vartolular geçtiğimiz günlerde Teknedüzü Köyü’nün bu kadınlarını alkışladı. İlin 1. Kadınlararası At Binme Yarışı’yla köyün en iyi at binen kadınları tescillendi. 14 yaşındaki şampiyon Nazlı Gül Kalkan’ın şimdi tek hayali var: Jokey olmak.

LAKABINI ARKADAŞLARI TAKTI
Nazlı Gül, Kalkan Ailesinin üçüncü çocuğu. İki erkek çocuğun ardından, zor bir doğumla aileye katılınca, kızların yok sayıldığı bu coğrafyada nadir duyulan sevinç çığlıklarından biri yükselmiş Teknedüzü’nde. Annesi, “O zaman bütün arkadaşlarım kız çocuk isterdi, daha duyarlı, duygusal, daha paylaşımcı olduğu için” diyerek açıklıyor. Bunda herhalde o yıl köyde hiç kız çocuk doğmamasının da etkisi var, diye ekliyor. Önce “Berrak su” anlamına gelen “Zelal” koyuyorlar adını. Lakin Kürtçe isim koyamazsınız, denince nüfusa kaydı kerhen “Nazlı Gül” olarak yapılıyor; Zelal göbek ismi olarak kalıyor.

Köyün diğer çocukları gibi doğar doğmaz tanışıyor atlarla Nazlı Gül. Zira at köyde neredeyse hayatın anlamı. Her evde bir ya da iki at var. Koyun sağımına da onla gidiliyor; komşu köyleri ziyarete, çayır biçmeye de. Bu nedenle kendisiyle benzer zamanlarda aileye giren Dalyan oluyor sonraki arkadaşı. Ve 5 yaşında buluşuyorlar köyün çayırında, annenin rehberliğinde. Anne, yaylaya gitmeden önce arkasından ağlamasın diye önce onu bindiriyor Dalyan’a. Aileye ikinci at Ceylan katıldığında ise tek başına binmeye başlıyor Dalyan’a Nazlı Gül; koyun sağmak için yaylaya giden kadın timinin en küçük elemanı olarak.

Çaylar Yatılı Bölge Okulu 7’nci sınıfında okuyan Nazlı Gül, “Kendimi bildim bileli at biniyorum” diye özetliyor tüm bunları. Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Varto Kaymakamlığı organizasyonuyla düzenlenen 1. Kadınlar Arası At Binme Yarışı şampiyonluğu da hemşire olmak isterken yeni bir hedef koyuyor önüne: Jokey olmak. Ailesi de destekliyor: “Kendi ayakları üzerinde dursun, iyi bir meslek sahibi olsun da” diyerek.

HAYDİ KIZLAR BERİYE
“Eskiden ben kazanırdım birlikte at koşturduğumuzda. Son yıllarda artık o geçiyor beni. Tıpkı bu yarışta olduğu gibi” diyen annesi büyük bir gururla anlatıyor kızına yenilişini: “Keşke ben de ikinci olsaydım, daha iyi olurdu” sözleriyle gülümserken.

Sunay Hanım 16 yaşında Teknedüzü Köyü’ne gelin geldiğinde tanışmış çok binmek istediği atlarla. Zira 10 çocuklu babaevinin hiç atı olmamış. Üstüne üstlük 12 yaşında tanıştığı annesizlikle üç kardeşinin sorumluluğu üzerine kalınca hem eğitimi yarım kalmış hem öğretmenlik hayalleri. O günleri hüzünle anlatıyor. Evlendiği yıllar ise terörün yoğun olduğu yıllar. Yaylalardaki barakalar yakılıp yıkılınca at daha fazla girmiş kadınların hayatına. Çünkü yaylalarda konaklama dönemi bitmiş, kadınlar günde iki kez koyun sağmak için yaylaya çıkar olmuş atla: “Haziran’da başlıyor beri (koyun sağma) hayatı. 10-15 kişi toplu olarak çıkıyoruz yaylaya. Ormanlık yol, kuşların sesi, kendimi o kadar özgür, o kadar rahat hissediyorum ki atın üstünde. Bir yandan türkü söylüyorum, bir yandan koşturuyorum atı. İnanılmaz bir zevk. Sabah çıkıyoruz yola. İki saat koyunlarla uğraşıp öğlen köye dönüyoruz. Sütleri mayalayıp yoğurt, peynir yaptıktan sonra taş, tepe tekrar gidiyoruz beriye. Akşam altı buçuk yedi gibi dönüyoruz. Yanımızda erkek olmuyor ama korkmuyoruz da. Alıştık artık. Ağustos’a kadar iki ay sürüyor bu tempo.”
İki kez ciddi şekilde düşse de 18 yıldır at sırtında Sunay Hanım. Haziran’ı iple çekerek.

ATLI CİRİT TAKIMI KURULACAK
Geleneksel Spor Dalları Federasyonu nezdinde ilk kez üç dalda (atlı kızak yarışı, rahvan yarışı ve kadınlararası at binme yarışı) atlı yarışma düzenlediklerini belirten Muş Gençlik ve Spor İl Müdürü Süreyya Yağlıoğlu, Nazlı Gül’ün başarısını “Erkeklerin başaramadığını kızımız başardı. Bayanlarda atlı cirit takımı kuracağız. Federasyon da destek veriyor. Yarışmaları önümüzdeki yıllarda köylerarası yapacağız, jokeylerimiz artacak” sözleriyle özetliyor. Karasu ve Murat nehirlerinde rafting, iki küçük gölde ise kano ve yelken sporu yapmak için de başvuru yaptıklarını belirtirken, asıl kendisi için önemli olan konunun altını çiziyor, “Bunu mutlaka yazın, destek şart” sözleriyle:
“2008’de Muş Rekabet Kurumu Lisesi Dünya Atletizm Kros müsabakalarında dünya şampiyonu oldu. Bu yıl aynı okulumuz erkeklerin başarısını kızlarda da yakaladı. İki takımımız 19 Nisan’da Slovakya’da yapılacak Dünya Atletizm Kros müsabakalarında Türkiye’yi hem erkeklerde hem bayanlarda temsil edecek. Buradan çok Süreyya Ayhan’lar yetişeceğine inanıyoruz. Bu çocuklara liseden sonra da destek verilirse olimpiyatlarda başarılı olmamaları için hiçbir sebep kalmaz.” (Şehriban OĞHAN - Hürriyet)

 

GALOPTURK'TE 2010

11 Ocak W.Hampton Metin Erkuş 453 TL

14 Ocak İzmir B.Alperenoğlu 1584 TL

15 Ocak İzmir Ayhan Aziz 156 TL

19 Ocak Adana Hasan Dolmaz 168 TL

19 Ocak Adana Ayhan Aziz 168 TL

21 Ocak W.Hampton Metin Erkuş 1277 TL

23 Ocak İstanbul Erdinç Aktaş 162 TL

27 Ocak İstanbul Saruhan Kızıltaş 143 TL

27 Ocak İstanbul B.Alperenoğlu 143 TL

27 Ocak İstanbul Erdinç Aktaş 143 TL

2 Şubat Adana Saruhan Kızıltaş 5918 TL

4 Şubat İzmir B.Alperenoğlu 1310 TL

7 Şubat İzmir Hakan Dilmen 424 TL

17 Şubat Adana B.Alperenoğlu 2863 TL

23 Şubat Adana Hakan Dilmen 149 TL

2 Mart Adana Saruhan Kızıltaş 549 TL

6 Mart Adana B.Alperenoğlu 42.364 TL

23 Mart Adana Saruhan Kızıltaş 540 TL

31 Mart İstanbul Saruhan Kızıltaş 139 TL

1 Nisan İzmir Hakan Dilmen 126 TL

1 Nisan İzmir Saruhan Kızıltaş 126 TL

14 Nisan Newmarket Metin Erkuş 792 TL

Koşu Sonuçları

Son 5 Yorum

1 1400te kafkaslı kaçkere geçilmişte turbo... - Numan Cem Karaca
2 Turbo bugün 2.3.lük için koşacak... - bir dost
3 son ayak 4 numara nasıl favori at konumundadır... - misafir
4 ankara 3.ayakta 5 at yazıp çırağanı yazmamak... - sakil ışık
5 kolay gelksin erdinç başlıkta cumartesiyi... - bekir

Copyright © 2009 galopturk.com. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. galopturk.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. galopturk.com'da yeralan haberler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haberlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.