İyi ki varsın Guiza
TV'den panel kritiği
At sakladım, 8. oldu
Komiserler çıldırtıyor
Bir şans hikayesi

27 Mart'ta kazanmak için koşacağız

Selim Kaya ve şampiyon atımız Pan River, uluslararası arenada şu sıralar Türk atçılık camiasını gururlu kılan, umutlandıran işlere imza atıyorlar. Dünyanın dört bir yanından Dubai’ye gelen rakipleri arasında başarılı bir performans ortaya koyan bu ikili, Türk atçılığının elçisi durumunda. 4 Mart Perşembe günü yine Meydan’daydılar ve ikinci oldular. Selim Kaya ile bu koşuyu ince ayrıntılarına kadar değerlendirdik. Neden kaybettiğini anlatırken beş sebep koydu ortaya. Yanlış anlaşılmasın sakın. Amacımız, mazeret üretmek değil. Çünkü ortada herkesi mutlu kılan önemli bir başarı var. Şöyle diyelim. Bir analiz yaptık, hataları görmek için. Selim de görüşmemiz sonunda aynen şöyle dedi : “Bir dahaki sefere Campanologist’i de geçeriz” Mesele bundan ibaret.   
 
GTÖncelikle tebrik ederiz. Herkesi tatmin eden bir ikincilik elde ettiniz. Kazanabilirdik de. Neden kaybettik?
 
Selim Kaya -  
■ Start çıkışında faul yediğimiz doğru. Hatta bizi kapatan atın jokeyini, komiserler koşudan sonra ikaz etti. Yine de bu faul, koşuya kötü başlamamıza neden oldu diyemem. İstediğimiz yeri tuttuk. Koşu boyunca bariyere yakın gittik ve az mesafe koştuk.
■ Koşuda eküriler vardı. Birbirleri için koşacaklarını ve yarışın da hızlı gideceğini hesap etmiştik. Ama umduğumuz gibi olmadı. İstanbul’da Pan River’ı geçen Halicarnassus’u kolay geçeceğimizi adım gibi biliyordum. Benim için en ciddi rakip Dettori’nin atıydı. Bir de üçüncü olan atı rakip olarak görmekteydim. Dettori, ön gruba yakın gitmeyi tercih etti. Koşudaki tempo düşük olunca sonlarda Pan River’a yanıt verecek kadar güçlü kaldı. Bana göre kaybetmemizin asıl sebebi, koşunun yavaş gitmesidir.
■ Pan River, farklı bir at. Türkiye’deki yarışlardan onun düzlükte rakibinin yanına geldiğinde takıldığını biliyorum. Yine aynı şeyi yaptı. Dettori ile başa baş olduğumuzda atlayamadık. İlginç bir özelliğini tespit ettim bizim atımızın. Yanındaki at ona karşılık verdiğinde morali bozuluyor. Geldiği gibi geçmeli. İçemizdeki atlar, son 200 metrede biraz da dışa açıldılar. Az da olsa etkilendik bundan. Kapalı gözlüğün faydalı olacağını düşünüyorum. Bir sonraki koşu deneyebiliriz.
■ İzleyenler fark etmemiştir ama Meydan Hipodromu’nun tribünleri, mimari oalrak pistin üstüne doğru geliyor. Dolayısıyla Pan River, ses ve ışıktan etkilendi biraz.
■ Koşu öncesi Pan River’ın idmanlarının sıkı tutulduğunu düşünüyorum. Her şey olması gerektiği gibiydi mutlaka. Çünkü, Pan River orada çok tecrübeli bir ekibin elinde. Bir sonraki koşu için daha iyi hazırlanacağız ve bu ufak tefek idman kaynaklı sorunlar ortadan kalkacak.
 
GTSon düzlüğe gelindiğinde iç kulvardan dışa doğru geldin. Bu hamlenin koşunun finaline etkisi nedir? İçte kalmayı neden seçmedin?
 
Selim Kaya - Düzlüğe doğru yaptığım hamle ile büyük risk aldım. O metrelerde oradan dışa doğru çıkabilmek kolay bir iş değil. Bugün bakıyorum da Allah’ın yardımı olmasa o kadar atın arasından sıyrılıp o pozisyona gelemezdik. Şimdi, oradaki yarışları ülkemizdeki yarışlardan ayrı tutmak lazım. Acaba içerde kalsak ne olurdu? Yol bulamazdık. Orası kapalıydı. Orada bütün atlar güçlü ve hepsi düzlükte iddialı. Hepsi koşuda söz sahibi olabilecek kalitede. O yarış Türkiye’de olsa, içerde kalırsın, biraz tutar ve beklersin. Sonunda bir yer açılır, oradan atak yaparsın. Ama Dubai’de bunu yapamazsın. Oraya çıkmalıydık, başardık ve bana göre hiç mesafe kaybetmeden koşuyu en ideal şekliyle koştuk. Koşu sonrası ilgililerin yorumları da bu şekilde oldu.
 
GTO gün koşulan daha kısa mesafeli koşuya katılsaydı şansı ne olurdu?
 
Selim Kaya - 1800 metrelik koşuda çok güçlü iki at vardı. Zaten, koşu oldukça yavaş gitmesine rağmen ilginç bir performans sergilediler. Birinci – ikinci oldular. Pan River orada koşsaydı eğer üç veya dördüncü olurdu. O yüzden 2485 metre doğru tercihti.
 
GTFinal günü için beklentilerin neler?
 
Selim Kaya - 20 Mart’a kadar Türkiye’deyim. Sonrasında 27 Mart için hazırlanacağız. Koşudan sonra yabancı yarış otoriteleri Pan River için, “Türk atına dikkat etmek lazım” dediler. Atımız, kendini ispat etti. Bir koşu kazandık, Grup 2 bir koşudan az farkla ikinci çıktık. Bana göre, atımız hayatının en iyi döneminde. Hatta, Pan River’a orada sihirli bir değnek dokunmuş sanki diyebilirim. 27 Mart’ta kesinlikle daha iyi koşacak. “İddialı değiliz” dersek atımıza haksızlık etmiş oluruz. Evet, final günü birincilik için sahaya çıkacağız. Türk halkından dualarını bekliyoruz.
 
GT- İki kısa soruyla bitirelim. Pan River’a teklifler var. Satılsın mı?
 
Selim Kaya - Satılmasın.
 
GTDubai öncesi Pan River’a hiç binmemiştin Orada buluştunuz ve iyi anlaşıyorsunuz. Yaz sezonunda bu işbirliği sürecek mi?
 
Selim Kaya - Nevzat Bey’in takdiri.
 
(GALOPTURK.COM)

GALOPTURK'TE 2010

11 Ocak W.Hampton Metin Erkuş 453 TL

14 Ocak İzmir B.Alperenoğlu 1584 TL

15 Ocak İzmir Ayhan Aziz 156 TL

19 Ocak Adana Hasan Dolmaz 168 TL

19 Ocak Adana Ayhan Aziz 168 TL

21 Ocak W.Hampton Metin Erkuş 1277 TL

23 Ocak İstanbul Erdinç Aktaş 162 TL

27 Ocak İstanbul Saruhan Kızıltaş 143 TL

27 Ocak İstanbul B.Alperenoğlu 143 TL

27 Ocak İstanbul Erdinç Aktaş 143 TL

2 Şubat Adana Saruhan Kızıltaş 5918 TL

4 Şubat İzmir B.Alperenoğlu 1310 TL

7 Şubat İzmir Hakan Dilmen 424 TL

17 Şubat Adana B.Alperenoğlu 2863 TL

23 Şubat Adana Hakan Dilmen 149 TL

2 Mart Adana Saruhan Kızıltaş 549 TL

6 Mart Adana B.Alperenoğlu 42.364 TL

Koşu Sonuçları

Son 5 Yorum

1 11 mart 2010 izmir 6. koşuda 2 nolu denge isimli... - adnan kececi
2 saruhan bey çift yarış günlerinde bence adana... - yarışsever
3 selam usta emeyine saglık ama ben her iki porg... - sebahattin özturan
4 selam erdinç bey bugünkü teklerimiz aynı bende... - serkan
5 KARDELEN GUZELI OLMASIN SAKIN O DOSTUM.:) LOL... - mustafa akar

Copyright © 2009 galopturk.com. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. galopturk.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. galopturk.com'da yeralan haberler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haberlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.