Tay satışlarından yansımalar
Zenyatta için bir şiir
Bold Pilot geçilecek miydi
Komiserler çıldırtıyor

At yarışlarının bölgeye faydası ne?

Şanlıurfa Hipodromu Müdürü Mehmet Kazoğlu açıkladı

Şanlıurfa Hipodromu Müdürü Mehmet Kazoğlu yaptığı açıklamada, jokeylik mesleği ve at yarışlarının ekonomiye katkısıyla ilgili bilgi verdi.


Türkiye'de sadece İstanbul'da ''Apranti Okulu''nun bulunduğunu aktaran Kazoğlu, bu okulu bitiren herkesin apranti olarak yarışlara katılmaya başlayabildiğini, daha sonra yarışlarda başarı sağlayıp, gerekli kriterleri yerine getiren aprantinin, jokey olmaya hak kazandığını söyledi. Kazoğlu, eğitimin yanı sıra aile boyu at yarışlarıyla ilgilenenlerin de bulunduğunu kaydetti.

Jokeylerin aldığı ücretlerin yarışlarda sergiledikleri performanslara bağlı olarak değiştiğini ifade eden Kazoğlu, ''Jokey, kazandırdığı ikramiyenin yüzde 10'nu alıyor. Aprantiler ise ikramiyenin yüzde 5'ini alabiliyor. Dereceye giremeyen jokeyler ise hiçbir ücret alamıyor'' dedi.

-''TÜRKİYE'DE EN FAZLA AT YETİŞTİRİCİSİ ŞANLIURFA'DA''
Türkiye'de en fazla at yetiştiricisinin Şanlıurfa'da bulunduğunu belirten Kazoğlu, özellikle Arap atı yetiştiriciliğinin yüzde 60'nın Şanlıurfa'da olduğunu söyledi. Şanlıurfa'nın tarihinde atçılığın büyük yerinin bulunduğunu anlatan Kazoğlu, Şanlıurfalılar'ın da her geçen yıl at yarışlarına ilgisinin arttığını da dile getirdi. Şanlıurfa Hipodromu'nun, 1996 yılında mahalli yarışlara açıldığını hatırlatan Kazoğlu, 2000 yılından itibaren de ulusal yarışlara açıldığını anımsatarak, buradaki yarışları izlemek için il dışından da gelenlerin bulunduğunu bildirdi.

-ŞANLIURFA'YA YILDA 50 MİLYON TL
At yarışlarının kent için önemli ekonomik gelir kapısı olduğunu da aktaran Kazoğlu, şöyle devam etti: ''Yarışların devam ettiği 7 ay boyunca başta oteller olmak üzere daha birçok sektöre ekonomik anlamda katkılar sağlanıyor. Hipodromumuzdaki yarışlar için antrenör, seyis, jokey, at sahibi geliyor. 7 ayda at yarışlarıyla ilgili yetiştirici ve yarış ikramiyeleri yoluyla, Şanlıurfa'ya yaklaşık 50 milyon TL para aktarılıyor. Sadece 2009 yılında Şanlıurfa'da düzenlenen yarışlarda dağıtılan ikramiye 5 milyon 500 bin TL civarındadır.''

-AT YETİŞTİRİCİLERİ DE DESTEK İSTİYOR
Bu arada kimi at yetiştiricileri de sektörün gelişimi için at yetiştiricilerinin desteklenmesini istedi. Devletin her türlü hayvan yetiştiricilerine destek verdiğini dile getiren at yetiştiricileri, Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan sektörün daha da gelişmesi için desteklenmesini talep ettiklerini ifade ettiler. (Güneydoğu Ekspres)

GALOPTURK'TE 2010

11 Ocak W.Hampton Metin Erkuş 453 TL

14 Ocak İzmir B.Alperenoğlu 1584 TL

15 Ocak İzmir Ayhan Aziz 156 TL

19 Ocak Adana Hasan Dolmaz 168 TL

19 Ocak Adana Ayhan Aziz 168 TL

21 Ocak W.Hampton Metin Erkuş 1277 TL

23 Ocak İstanbul Erdinç Aktaş 162 TL

27 Ocak İstanbul Saruhan Kızıltaş 143 TL

27 Ocak İstanbul B.Alperenoğlu 143 TL

27 Ocak İstanbul Erdinç Aktaş 143 TL

2 Şubat Adana Saruhan Kızıltaş 5918 TL

4 Şubat İzmir B.Alperenoğlu 1310 TL

7 Şubat İzmir Hakan Dilmen 424 TL

17 Şubat Adana B.Alperenoğlu 2863 TL

23 Şubat Adana Hakan Dilmen 149 TL

2 Mart Adana Saruhan Kızıltaş 549 TL

6 Mart Adana B.Alperenoğlu 42.364 TL

Koşu Sonuçları

Son 5 Yorum

1 Kolay gelsin erdinç bey bugün gerçekten çok... - Serkan
2 İncinur şartını doldurduğu için ilk ayakta... - utku aksoy
3 selam babacan pazar izmir için tabelada 11 senin... - sebahattin özturan
4 Sevgili saruhan kardeşim.Yıllar önce şirinyer... - hakan
5 saruhan bey merhaba bu gün adana kurgunuz için... - serdar adsız

Copyright © 2009 galopturk.com. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. galopturk.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. galopturk.com'da yeralan haberler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haberlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.