Sadece bir oyun
Yarış Magazin panelde
At sakladım, 8. oldu
Komiserler çıldırtıyor
Teklif ediyorum

Kar üstünde at binme dersi verdiler

Yaklaşık 1 metre kalınlığındaki karlı alanda yapılan yarışa, yaşları 17-24 arasında değişen üç bayan 20 binici katıldı

Artvin'in Şavşat ilçesine bağlı Pınarlı köyünde bayanlar, kar üzerinde at yarışı yaparken cesaretleriyle herkesi şaşırttı. Zorlu doğa şartlarına aldırmadan at yarışına katılan bayanlar, köylerinde bayanların ata binme konusunda tecrübeli olduklarını bildirdi. Yaklaşık 1 metre kalınlığındaki karlı alanda yapılan yarışa, yaşları 17-24 arasında değişen üç bayan 20 binici katıldı.

Yarışmayı ilk sırada tamamlayan Eda Güli, kar üzerinde at yarışının zorluğuna işaret ederek böyle bir yarışla bayanların cesaretlerini ortaya koyduklarını belirtti. Önemli olanın zorlu doğa koşullarında yarışmak olduğunu anlatan Eda Güli, şöyle konuştu: "Köyün bayanları olarak, böyle bir yarışla ne kadar cesaretli olduğumuzu herkese göstermiş olduk. Köyün genelinde bayanlar ata binme konusunda tecrübeli. Bu yarışlar her yıl köyümüzde yapılmaktadır. Bizim amacımız çok eski olan bu geleneği sürdürmek."

Ata binmenin çok zevkli bir spor olduğunu anlatan Güli, şunları söyledi: "Kazandığım için mutluyum. Şavşat'ın kurtuluş bayramı olan 7 Mart günü daha büyük yarışma olacak. Bu yarışa da katılacağım. Birinciliğimin tesadüf olmadığını bir kez daha göstereceğim. Bu koşullar da yarışmalara katılmak isteyen varsa hodri meydan."

Pınarlı Köyü Muhtarı Adnan Ağırbaş da köylerinde yaz kış at sporları yapıldığını belirterek dünyada kar üzerinde yarışın sadece köylerinde yapıldığını söyledi. Bu yarışların köylerinde sürekli yapıldığını anlatan muhtar Ağırbaş, şöyle konuştu: "Eskiden at yarışları sadece düğünlerde yapılırdı. Kazananlara, düğün sahipleri tarafından çeşitli hediyeler verilirdi. Dünyada, kar üstünde at yarışının yapıldığı başka bir yer yok."
 

Kurtuluş Kupası'na sponsor arıyorlar
Yarışlara kızların katılıp başarılı olmasının yarışmayı daha ilginç hale getirdiğini belirten Ağırbaş, sözlerine şöyle devam etti: "Bu yarışmaların desteklenmesini istiyoruz. Bu tür yarışların bölgemizin ve ülkemizin tanıtımı için önemli olduğunu düşünüyorum. Yarışmayı kazanan kızımızı kutluyorum. Gönül isterdi ki yarışmaları kazanan atın, bir yıllık yemini ödül olarak verelim. Ama bu aşamada mümkün olmuyor. Şavşat'ın kurtuluşu olan 7 Mart günü yapılacak 'Kurtuluş Kupası' yarışmasında çok önemli hediyeler vereceğiz. Bu konuda sponsor arayışlarımızda devam ediyor."  (ARTVİN - İHA)

 

GALOPTURK'TE 2010

11 Ocak W.Hampton Metin Erkuş 453 TL

14 Ocak İzmir B.Alperenoğlu 1584 TL

15 Ocak İzmir Ayhan Aziz 156 TL

19 Ocak Adana Hasan Dolmaz 168 TL

19 Ocak Adana Ayhan Aziz 168 TL

21 Ocak W.Hampton Metin Erkuş 1277 TL

23 Ocak İstanbul Erdinç Aktaş 162 TL

27 Ocak İstanbul Saruhan Kızıltaş 143 TL

27 Ocak İstanbul B.Alperenoğlu 143 TL

27 Ocak İstanbul Erdinç Aktaş 143 TL

2 Şubat Adana Saruhan Kızıltaş 5918 TL

4 Şubat İzmir B.Alperenoğlu 1310 TL

7 Şubat İzmir Hakan Dilmen 424 TL

17 Şubat Adana B.Alperenoğlu 2863 TL

23 Şubat Adana Hakan Dilmen 149 TL

Koşu Sonuçları

Son 5 Yorum

1 Urfa ilk ayakta GÜLBİZ yarıştanmı çıktı?... - mustafa
2 sevgili abim bu güzel bilgiler için teşekkür... - ufuk baykal(aristocrat)
3 slm baybars,altılı önerilerine bakalım diye... - halil özgül
4 beyaz bayrak ek olur441DEN VEDAT... - Ziyaretçi
5 YORUM YAPMAK İSTİYORUM YABANCI YARIŞLARA... - ENGİN OKTAY GENÇ

Copyright © 2009 galopturk.com. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. galopturk.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. galopturk.com'da yeralan haberler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haberlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.